Kanal Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Kanal tedavisi dişözünün yani pulpanın çıkarılması işlemidir. Zarar gören pulpa bu şekilde temizlenmektedir. Bu işlemin başlamasına neden olan bazı sorunlar bulunmaktadır. Başta pulpanın aldığı zarar, daha sonra çeşitli hastalıklarla birlikte bu bölgede ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Bu yüzden ‘’kanal tedavisi’’ adı verilen, temizleme ve boşlukların yeniden düzeltilmesi işlemi yapılmaktadır. Ayrıca bu işlem sonrasında kök kanal kapatılarak, eski sağlığa geri dönülmesi amaçlanır. Pulpanın hasar almasına neden olan ise bazı şeyler bulunmaktadır. Özellikle çürük ve çatlak dişler pulpa hasarını hızlandıran şeylerden biri olarak sayılmaktadır. Aynı zamanda dişe alınan darbeler pulpanın hasar almasına neden olan konulardan sayılmaktadır.

Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kanal tedavisi işleminin yapılması oldukça önemlidir. Çünkü bu işlem yapılmadığında önemli ve ciddi sorunların ortaya çıkışı hızlanmış olacaktır. Ayrıca durumun tedavi edilmemesi çok şiddetli ağrılara neden olacaktır. Kanal tedavisinin uygulanması ise dişin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Birkaç seans olarak yapılan işlemdir.  Bu işlemin başlangıcı ise şu şekilde yapılmaktadır.

  • Anestezi altında tedaviye başlanır.
  • Genellikle ön diş veya azı dişlerinin yanında bir delik açılır.
  • Bunun yardımıyla hastalıklı pulpanın çıkarılma işlemi başlar.
  • Pulpanın çıkarılma işlemi tamamlandıktan sonra, pulpanın oluşturduğu kısımlar temizlenir.

çürük dişteki pulpanın temizlenmesi

  • Ayrıca kök kanalları üzerinde temizlik yapılır, kanal için burada şekillendirmeler ve düzeltmeler yapılır.
  • Açılmış olan deliğe dişi korumak için, dolgu işlemi yapılmaktadır.
  • İşlem sonrası dolgu çıkartılarak, açılmış olan pulpa boşluğu ve kanal doldurulur.
  • İşlemin son aşaması ise dişlere doğal bir görünüm vermektir. Bu ise dişlere kuron kaplanmasıyla tamamlanmış olacaktır.

Kanal tedavisinin uygulanması bu şekilde yapılmaktadır. Eğer kanal tedavisi yapmazsanız da dişinin çekilme riski ile karşı karşıya kalırsınız ve sonrasında implant diş yaptırmaya çalışırsınız. Bu uygulamanın kalıcılığı ise ömür boyu olarak açıklanabilir. Ama tekrar çürüklerin oluşmaması adına hastaya düşen bazı görevler bulunmaktadır. Özellikle ağız ve diş bakımına dikkat etmek uzmanların tavsiyeleri arasında sayılmaktadır. Pulpanın hasar almasına neden olacak en büyük nedenlerden olan çürükler, en çok yetersiz ağız bakımı ile ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden düzenli diş hekimi muayenesi hastalar için tavsiye edilmektedir. Özellikle dişlerde bazı durumların oluşması kanal tedavisinin başlaması gerektiğini haber verebilir. Bu durum kendini başta şiddetli ağrılar olarak belli etmektedir. Dişlerde olan çok fazla ağrı durum hakkında bilgi vermektedir. Özellikle diş hassasiyetleri ve soğuk içeceklere karşı oluşan hassaslık, kanal tedavisi ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır.  Başarılı ve etkili sonuçlar verdiği bilinen kanal tedavisi işlemi, doğru olarak yapıldığında sorunsuz bir şekilde biter. Ama her ne kadar başarı şansı yüksekte olsa, uzmanlar yapılan işlemin kalıcılığı hakkında garanti verememektedir. Kalıcılık süresi ise hem uygulamanın kendisi, hem kişinin gerekli kontrollere ve bakımlarına göre değişebilen şeylerden biri olarak sayılmaktadır.

Kanal tedavisi anestezi altında yapıldığından acı verdiğini söylemek doğru olmaz. Ama yanlış yapılan bir anestezi şekliyle hastanın acı duyması mümkün olabilir. Bunun yanında hastaların genelinin belirttiği üzere, bu tedavi şekli kolay ve pratik bir şekilde ilerlemektedir. Anestezi sonrası ise bölgede uyuşmaların oluştuğu bilinmektedir. Son derece normal olan bu durum kısa süreler içinde geçecektir. Ayrıca kanal tedavisi sonrasında bir süre yememek ve içmemek gerekmektedir. Tedavi sonrasındaki dönem için ise, hafif gıdalarla beslenmek doğru bir karar olacaktır. Özellikle bu dönemlerde tedavisi yapılan bölgeyi kullanmamak gerekir. Olabilecek olan normal ağrılar için, ağrı kesici kullanımı tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu dönemde antibiyotik kullanımını da zamanında yapılmaya gayret edilmelidir. Bu şekilde bitecek olan dönem sonrası, dişler eskisi gibi yeme ve konuşma işlevlerini yerine getirebilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *